top of page

EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ / BİZ

Çok Önemli Çocuklar olarak biz 2-6 yaş aralığındaki çocuklarımıza, Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında, sorgulama yapabilen, milli değerlerini önemseyen, özgür ve tüm bunların tüm çocuklarımıza verilmesini ilke edinen bir anlayışla işimizi yapmaktayız.

499.jpg

Çok Önemli Çocuklar’ı bir grup içerisinde hemen farkedersiniz. Meraklılardır, hayalleri vardır, keşfetmeye ve yeni şeyler denemeye bayılırlar.

 

Güne sabah çemberiyle başlarlar. Rutinleri vardır ve günü ortaklaşa fikirleriyle planladıkları için güven duyarlar.

 

Okul onlar için sevgiyle kucaklandıkları, gülümseyen ve işini aşkla yapan yetişkinlerle paylaştıkları, rutinlerini uyguladıkları, güvenli bir yaşam alanıdır.

Çiçekleri sulamak, hayvan sevgi merkezindeki dostlarına bakım yapmak, çimleri biçmek, meyve toplamak, mevsiminde dikilen domateslere çapa yapmak, çilek yetiştirmek, bir tohumu toprakla buluşturup, sabırla sulamak fideye dönüşümünü gözlemlemek, sonrasında hasat yapabilmek, okul duvarlarını boyayarak güzelleştirmek, aylık planlanan proje içeriklerinde bazen minderleri mağaraya dönüştürmek, bazen uzaya yolculuk yapmak, bazen okula zürafaları misafir etmek, Çok Önemli Çocuklar’ın işi.

Çok Önemli Çocukları hazır ve yapılandırılmış alanlar yerine, keşfetmelerine destek olacak öğrenme merkezlerinde zaman planlaması yaparken yada emme basma tulumbanın başında kaldırma kuvveti konuşurken görmeniz çok normaldir.

 

Aslında Çok Önemli Çocuklar’ın asıl derdi hayattaki gerçeklik algısı. Gerçeğe ne kadar yakın olurlarsa bu hayatta o kadar başarılı olacaklar. Bu nedenledir tüm alanlarının gerçeklik algısıyla birebir yaşama dönük oluşturulması.

okul öncesi eğitim

Duygularının farkında olan, öfkelendiğinde, heyecanlandığında, mutlu olduğunda yada üzüldüğünde aktaran, nedenlerini sorgulayan Çok Önemli Çocuklar gördüğünüzde içinizde bir kıpırtı duyacaksınız.

 

Oyunun çocuklar için olmazsa olmaz olduğunu biliriz ve hatta yetişkinler için de oyunun son derece kıymetli olduğunu savunuruz. Hatta çoğu zaman çocuklarımızın oyun dünyasında kendimizi buluruz. En güzel oyunlar Çok Önemli Çocukların kalbinden geçer.

 

Çok Önemli Çocuklar çatısı altında öyle kıymetli değerler barınır ki, bazen tek tekeri kalmış yok olmuşluktan hallice bir oyuncak araba, hep birlikte tamir edilmeye çalışılır, paylaşılır.  Bazen kütüphanede zarar görmüş bir kitap onarılmak üzere eve götürülür. Yaşam bu haliyle çok daha keyifli ve anlamlıdır.

Gün sonu yaklaşırken akşam çemberinde buluşur tüm çocuklar. Günü değerlendirip, duygu aktarımında bulunurlar. Hatta bir sonraki gün yapacaklarını birbirlerine anlatıp, heyecanla ertesi günü beklerler.

 

Gitme vakti geldiğinde “Annecim biraz daha kalmak istiyorum.” diyen çocuklar görmek bize kendimizi muhteşem hissettirir. Bu duyguyla evlerimize gider ertesi gün yine sabahın çok çok erken saatlerinde okulumuza koşarız.

bottom of page